Blackstars serie av HT-förstärkare är kända för att kombinera botique-sound av riktigt hög klass med modern hi-gain, allt i ett kompakt format utan kompromisser.
CabRig™, Blackstars egna IR-teknik (högtalarsimulering) ingår som standard vilket låter dig välja mellan ett otal olika högtalare, mikrofoner, placering av mikrofonen och till och med olika rumskaraktärer. Vill du göra egna eller editera CabRig-presets så görs detta via Blackstars Architech-mjukvara. Dessa kan sedan sparas på 3 stycken programplatser i förstärkaren och du kan skicka denna signal direkt till ett mixerbord vid inspelning eller live-framträdanden alt. direkt till datorn via USB-C utgången som hanterar audio. Du kan med andra ord få ett riktigt bra rörsound i dina hörlurar, till mixerbordet utan att behöva micka.
HT är en förkortning av ”High Tension” vilket innebär att rör och de interna kretsarna drivs av en hög spänning på upp till 300volt, vilket resulterar i ett dynamiskt och naturligt ljud.
CabRig, Blackstar’s IR-baserade DSP-högtalarsimulator i världsklass. CabRig ger gitarrister tillgång till hundratals olika inställningar för högtalarlådor, mikrofon, mikrofonplacering och rum. Dessa inställningar kan sparas och lagras i 3 förinställningar som kan återkallas direkt från förstärkaren för ett otroligt urval av tonalternativ vid live- eller studiosituationer.
ISF är en helt unik tonkontroll framtagen av Blackstar. För att förklara den lite enkelt så om du ställer den på 0 så har du ett klassiskt amerikanskt sound som är mera kompakt och fokuserat. Vrider du ISF-kontrollen helt till 10 så har du det som brukar kallas brittiska soundet med varmare och mjukare och sprödare ton. Denna möjlighet innebär att du kan själv justera var du vill lägga dej mellan dessa två ytterligheter och på så sätt skapa ditt eget, personliga sound.
Även hur övriga EQ-kontroller reagerar påverkas av var på skalan mellan amerikanskt och brittiskt sound du valt att ligga.
Detta gör att du kan ratta fram nästintill oändligt med klassiska och nyskapande sound ur din Blackstar-förstärkare.
FAQ – Blackstar HT-5R MkIII Combo
Vad är Blackstar HT-5R MkIII Combo?
Blackstar HT-5R MkIII Combo är en 5-watts rörförstärkare med inbyggd högtalare som är utvecklad för hemmabruk, inspelning, övning och mindre spelningar. Den kombinerar klassiskt rörljud med moderna anslutningsmöjligheter.
Är HT-5R MkIII en rörförstärkare?
Ja, den är utrustad med äkta rör i både förförstärkaren och slutsteget för att leverera autentisk rörkänsla, dynamik och respons.
Hur mycket effekt har HT-5R MkIII?
Förstärkaren levererar 5 watt och har dessutom effektreducering som gör det möjligt att spela på betydligt lägre volymer utan att förlora den karakteristiska rörkänslan.
Hur många kanaler har HT-5R MkIII?
Den har två kanaler: Clean och Overdrive. Båda kanalerna erbjuder dessutom två olika voicings för ökad flexibilitet.
Är HT-5R MkIII lämplig för hemmabruk?
Ja, den är särskilt populär för hemmabruk eftersom den erbjuder äkta rörljud även vid låga volymer.
Kan HT-5R MkIII användas för repetitioner och mindre spelningar?
Ja, 5 watt rörkraft räcker för många repetitionssituationer och mindre livespelningar, särskilt när förstärkaren mickas upp genom ett PA-system.
Vad är Blackstars ISF-kontroll?
ISF (Infinite Shape Feature) gör det möjligt att justera tonkaraktären mellan ett mer amerikanskt och ett mer brittiskt förstärkarsound.
Har HT-5R MkIII inbyggt reverb?
Ja, förstärkaren har digitalt reverb som ger extra djup och rymd åt ljudet.
Har HT-5R MkIII högtalarsimulering?
Ja, den är utrustad med Blackstars CabRig-teknik som erbjuder realistisk högtalarsimulering för inspelning, hörlurar och direktanslutning.
Kan jag spela in direkt till dator?
Ja, förstärkaren har USB-C-anslutning som gör det möjligt att spela in direkt till dator utan separat ljudinterface.
Kan jag använda hörlurar?
Ja, den har hörlursutgång med CabRig-simulering för tyst övning och inspelning.
Kan jag spela utan att använda den inbyggda högtalaren?
Ja, förstärkaren kan användas för hörlursspelning och inspelning utan att den interna högtalaren behöver vara aktiv.
Har HT-5R MkIII en effektloop?
Ja, den är utrustad med en effektloop som passar utmärkt för externa effekter som delay, reverb och modulation.
Kan jag ansluta ett externt högtalarkabinett?
Ja, förstärkaren har högtalarutgång för anslutning till externa gitarrkabinett.
Kan jag spela musik genom förstärkaren?
Ja, den har en line in-ingång som gör det möjligt att ansluta mobiltelefon, surfplatta eller dator för att spela tillsammans med backing tracks.
Kan kanalerna styras med fotswitch?
Ja, förstärkaren kan styras med kompatibel fotswitch för snabb kanalväxling under spelning.
Är HT-5R MkIII bra för inspelning?
Ja, kombinationen av äkta rörkrets, USB-inspelning, CabRig-simulering och låg effekt gör den mycket populär för hemmastudior.
Vilken typ av högtalare sitter i HT-5R MkIII Combo?
Förstärkaren är utrustad med en specialanpassad 12-tums högtalare som är utvecklad för att ge ett fylligt och dynamiskt gitarrljud.
Är HT-5R MkIII bra för effektpedaler?
Ja, den fungerar mycket bra tillsammans med overdrive-, distortion-, delay-, reverb- och modulationspedaler.
Vem passar Blackstar HT-5R MkIII Combo för?
Den passar gitarrister som vill ha äkta rörljud i ett kompakt format för hemmabruk, inspelning och mindre spelningar. Tack vare sin flexibilitet är den ett populärt val för både nybörjare och erfarna gitarrister.