Öppettider:
 
Måndag-Fredag 11-18
Lördag 10-14
Söndag Stängt
 
| Telefon: 0470-255 40
Close
(0) artiklar
Din varukorg är tom.
Produkter
Inställningar
Sök
Tillverkare: D'Addario

D'Addario XTE1149 Medium

189,00 kr

Strängset (Medium) med kärna av kolstål och fusion twist för elgitarr i D'Addarios XT-serie. Tack vare en mikroskopisk coating känns strängarna fräscha och håller tonen 4 gånger längre jämfört med vanliga strängar.

 

Strängtjocklekar: 011, 014, 018, 028w, 038w, 049w.

Artikelnr: 353012
Finns i butik
Skickas inom: 1-3 dagar

Varje enskild sträng i ett set XT är behandlad med D'Addarios skyddande mikrocoating, en supertunn ytbehandling som effektivt stöter bort smuts och svett. XT-strängarna varar 4ggr längre än traditionella o-coatade strängar utan att påverka den ton och spelkänsla som D’Addarios strängar blivit erkända för. D’Addarios unika stålkolkärna i kombination med en stark förankring av kulan, genom sk Fusion Twist technology, ger en sträng med oöverträffad styrka och som håller stämningen avsevärt bättre än vanliga strängar.

- D'Addarios mikroskopiska coating gör att strängarna känns fräscha och håller tonen 4 ggr längre

- Kärna av kolstål och fusion twist förankring av kulan för oöverträffad styrka och stämningsstabilitet (upp till 42% starkare och 131% bättre stämningsstabilitet än traditionella strängar)

- Återförslutningsbar och korrosionsresistent förpackning garanterar alltid ett set fräscha strängar

- Framtagen och tillverkad till sin perfektion av D'Addario i New York, USA

Kunder som köpte denna köpte också

Dunlop Nylon 44R

V10100
Från 11,00 kr

Plektrum från Dunlop, tillverkade i USA. Finns i tjocklekar från 0,38 mm till 1,0 mm. Pris per styck.

 

Köp 10  plektrum av samma modell för 140kr

Köp 72 plektrum av samma modell (Hel påse) för 792kr

Hercules GSP39WB-PLUS

356274
219,00 kr

Gitarrhängare med Auto Grip funktion för väggmontage. Kort arm. Två fjädrande vipparmar böjs upp över greppbrädan när en gitarr placeras i klykan. Klykan är fodrad med stötdämpande material. Passar till alla gitarrer och basar. Max belastning 7 kg.

Gravity GS 08 WMB Gitarrhängare

281344
99,00 kr

Gitarrhängare GS08 för väggmontering. Rustad med automatiskt lås för att undvika olyckor. Svarta utbytbara dekorer medföljs.

Fender Custom Shop Fingerboard Remedy

236200
99,00 kr

Effektivt sätt att polera och vaxa upp greppbrädor i matta träslag som Rosewood och Pao ferro m.fl. 

Shure SM58 LC

137032
1.279,00 kr

SM-58 är världens mest sålda dynamiska mikrofon!

Dynamisk mikrofon speciellt lämpad för sång. En av mest klassiska mikrofonerna på marknaden med en otroligt robust byggkvalitet och hållbarhet. SM58 har även ett inbyggt vind- och puffskydd, samt shockmount för att minimera handljud. Levereras med mikrofonhållare, reduceringsgänga och mjukt fodral.

Den mest utvecklade gitarrsträngen – utan kompromisser

En långlivad sträng för gitarr och bas som behåller ton och känsla

Det är knappast någon gitarrist eller basist som vill byta strängar på sina instrument oftare än när det är absolut nödvändigt. Alla vill att strängarna skall låta så bra som möjligt och att de skall kännas bra att spela på. D’Addario har i sin senaste strängmodell kombinerat flera av de senaste årens tekniska framsteg och förbättringar av strängar.

Läs mer om den mest utvecklade gitarrsträngen – utan kompromisser