Player II Stratocaster utstrålar tidlös Fender-charm, men under huven är den förberedd för dagens spelare.
Allt med halsen är utformat för snabb och smidig spelbarhet, från den moderna "C"-profilen med silkeslen satinuretanfinish på baksidan till den bekväma 9,5"-greppbrädan i rosewood eller lönn med släta rullade kanter och 22 medium jumbo-band.
Välj mellan kroppar i al, kamrad (chambered) ask eller kamrad (chambered) mahogny som finns i både klassiska Fender-finisher och aldrig tidigare sedda färger som grävts fram ur arkiven.
Player Series Alnico V Single-Coil Strat®-pickuper erbjuder kristallklara höjder, musikaliska mellanregister och strama dalar som lyfter alla genrer.
Med en 5-vägs bladomkopplare kan du ställa in allt från glasklar cleans med halspickupen till bråkig bryggpickup och alla punkter däremellan, medan en 2-punkts tremolo och ClassicGear™-stämskruvar ger exakt stämningsstabilitet för flexibilitet att utforska oändliga ljudmöjligheter.
Specifikationer:
Body:
Träslag: Al
Finish: Gloss Polyester
Hals:
Träslag: Lönn
Finish: Satin Urethane
Halsform: Modern "C"
Radius: 9,5" (241mm)
Greppbräda: Lönn
Inlay: White Dot
Antal Band: 22
Nut Material: Synthetic Bone
Hardware:
Brygga: 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles
Pickguard: 3-Ply Parchment
Pickup färg: Aged White
Knobs: Aged White Plastic
Switch tip: Aged White
Finish: Nickel/Chrome
Stämskruvar: Fender® ClassicGear™
String Trees: Single-Wing
Neck Plate: 4-Bolt with "F" Logo
Standard
Elektronik:
Pickups: 3st Player Series Alnico 5 Strat® Single-Coil
Controlls: Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup)
Switching: 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup
Vanliga frågor (FAQ) – Fender Player II Stratocaster Maple Fingerboard Aquatone Blue
Vad är Fender Player II Stratocaster?
Fender Player II Stratocaster är en modern version av den klassiska Stratocastern, designad för att kombinera traditionellt Fender-sound med förbättrad spelbarhet och moderna funktioner.
Vad har denna modell för pickuper?
Den är utrustad med tre Player Series Alnico V single-coil pickuper i en SSS-konfiguration, vilket ger allt från klara clean-toner till mer aggressiva lead-ljud.
Vilken typ av ljud kan jag förvänta mig?
Du får det klassiska Strat-soundet: glasklara halsljud, “quack” i mellanlägena och ett skarpt, distinkt stalljud – perfekt för allt från blues och pop till rock och funk.
Är den bra för nybörjare eller avancerade spelare?
Ja, den passar både nybörjare och erfarna gitarrister. Den moderna C-halsprofilen och 9,5" radius gör den lättspelad oavsett nivå.
Vad är speciellt med halsen?
Gitarren har en “Modern C”-formad lönnhals med satinfinish och 22 medium jumbo-band, vilket ger en snabb och bekväm spelkänsla.
Vilket träslag är kroppen gjord av?
Kroppen är vanligtvis gjord av al, vilket ger ett balanserat ljud med tydlig attack och bra sustain.
Har den tremolo?
Ja, den är utrustad med ett 2-punkts synkroniserat tremolosystem som ger mjuk vibrato och stabil stämning.
Hur fungerar pickup-väljaren?
Den har en 5-vägs switch som låter dig växla mellan olika pickupkombinationer för maximal tonal flexibilitet.
Vad betyder Maple Fingerboard?
Det innebär att greppbrädan är gjord av lönn, vilket ger ett lite ljusare, tydligare och mer “snappy” ljud jämfört med exempelvis rosewood.
Är den stämningsstabil?
Ja, tack vare ClassicGear™ stämskruvar och det moderna tremolosystemet håller den stämningen mycket bra.
Var tillverkas Fender Player II Stratocaster?
Player-serien tillverkas i Mexiko och erbjuder hög kvalitet till ett mer tillgängligt pris.
Passar den för live och studio?
Absolut – den är byggd för att fungera lika bra på scen som i studio, med ett brett register av användbara ljud.