MusicNomad MN200 :
- 100% mjuk flanell
- Utan uppfållade kanter
- Obehandlad
- Passar till alla typer av ytor
- Storlek ca 280 x 381mm
Vanliga frågor om MusicNomad MN200 All Purpose Polish Cloth
Vad används MusicNomad MN200 All Purpose Polish Cloth till?
MN200 används för att applicera eller torka bort instrumentvårdsprodukter och för varsam avtorkning av damm och fingeravtryck.
Vad är den viktigaste fördelen med just denna modell?
Den mjuka materialytan är anpassad för instrument och minskar risken för de fina repor som grovt hushållspapper kan orsaka.
Vilka instrument eller arbeten passar den för?
Duken fungerar på gitarr, bas och annan musikutrustning med kompatibla hårda ytor; använd en separat duk på smutsiga metalldelar.
Hur använder man den på rätt sätt?
Vik duken i flera rena fält, applicera liten mängd produkt på ett fält och byt till en torr sida vid slutpolering.
Vad ingår och vad behöver kompletteras?
MN200 är en allroundduk. Rengöring, polish eller vax väljs separat efter instrumentets finish och vårdbehov.
Vilken begränsning är viktig att känna till?
En duk tar inte bort djupa repor och kan själv repa om den innehåller grus, metallspån eller intorkade polerrester.
Hur arbetar man säkert och skonsamt?
Förvara den rent, tvätta utan sköljmedel enligt materialets råd och använd inte samma yta på greppbrädeolja och blank lack.